5 sposobów na to, by stać się biofilicznym, nie wydając fortuny

blog_2

O ile nie ukrywasz się pod metaforycznym kamieniem, na pewno słyszałeś o fali, jaką wywołuje biophilic office design.

Jest to trend polegający na wprowadzaniu do środowiska biurowego elementów wielkiego świata zewnętrznego. Potraktuj to jako wizytę Matki Natury - Twoje biuro zostanie dotknięte przez zielone palce i elementy lasu.

Niezależnie od tego, jak zakwalifikujemy biophilic design, korzyści w zakresie morale i produktywności są dość daleko idące.

Zobaczcie tę ciekawą infografikę, by zapoznać się z zaskakującymi statystykami.

Źródło: www.ergomonkey.com/workplace-environment/psychology/biophilic-design

Po prostu otwierając okna i wpuszczając świeże powietrze do biura, a także poprawiając jakość powietrza poprzez umieszczenie kilku roślin na biurkach, można spodziewać się 11% wzrostu wydajności! To bardzo dużo przy niewielkim wysiłku.

Przyjrzyjmy się pięciu szybkim sposobom na wprowadzenie zmian biofilicznych, nie wydając przy tym fortuny.

Zrób porządek w oknach i otwórz okna
Biophilic design to nie tylko dekoracje, ale także środowisko. Pozbądź się wszelkich śmieci, które zagracają przestrzeń okienną i otwórz okna. Dzięki temu do biura dostanie się świeże powietrze, które jest o wiele bardziej korzystne niż "sztuczne" powietrze rozprowadzane przez wentylatory i klimatyzatory. Można również zastosować mobilne ścianki działowe zamiast statycznych, aby powietrze mogło się swobodnie przemieszczać, a ścianki działowe używać tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Jeśli używasz krzesła biurowe siatki w przestrzeni zbyt, te pozwolą wszystkie, że świeże powietrze krąży wokół ludzi siedzących w nich znacznie łatwiej, tworząc bardziej komfortowe środowisko.

Udekoruj swoje biuro zielonymi roślinami
Jednym z najprostszych sposobów na biophilic jest dodanie trochę zieleni. Mogą to być duże rośliny wokół biura, być może wysoko stojące krzewy, lub małe zielone rośliny na biurkach. W zależności od tego, co Ci odpowiada i na co masz miejsce. Rośliny takie jak te poprawią jakość powietrza i zapewnią pracownikom kontakt z naturą, czyli to, o co chodzi w projektowaniu biofilicznym.

Wykorzystaj w pełni swoje drewniane meble
Prawdopodobnie masz już w swoim biurze kilka drewnianych mebli i w takim przypadku nadszedł czas, aby je wyeksponować! Co jest bardziej naturalne niż drewno? W końcu pochodzi ono z drzew! Rustykalne gatunki drewna wyglądają fantastycznie, ale z łatwością możesz wyczyścić swoje drewniane biurka, być może pokryć je nową warstwą lakieru dla nadania im połysku, a w sali konferencyjnej możesz postawić na birofilski styl, wybierając stół z litego dębu!

Dodaj naturalne dzieła sztuki
Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na całkowitą zmianę wystroju, inną dobrą opcją jest zastosowanie tu i ówdzie dzieł sztuki przedstawiających obrazy natury. Możesz wybrać plaże, góry, wodospady, pola, lasy - wszystko, co tylko chcesz! Są one inspirujące, uspokajające i - spójrzmy prawdzie w oczy - wyglądają też całkiem nieźle!

Pomaluj ściany na neutralne kolory
Jeśli w Twoim biurze ma się pojawić nowa farba, dlaczego nie zdecydować się tym razem na biofilne, naturalne odcienie? Zielenie, beże, kremy, a nawet jasne brązy nawiązują do natury, a Ty możesz nawet stworzyć ścianę z wizerunkami roślin i drzew. Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na zmianę wystroju biura, warto o tym pomyśleć przy następnej okazji.

Mimo tych wszystkich korzyści, możesz się zastanawiać, jak stworzyć biuro biofiliczne przy niewielkim budżecie. Zmiana wystroju biura będzie oczywiście kosztować trochę pieniędzy, ale są sposoby na stworzenie biofilicznej przestrzeni bez przekraczania budżetu.

Jak widać, nie zawsze jest trudno stworzyć birofilskie biuro i są sposoby, aby je urządzić, nie wydając przy tym fortuny!