Do's & Don'ts przy tworzeniu strefy przerw w pracy

blog_2

Chcąc zmniejszyć stres w miejscu pracy i sprawić, by biuro stało się przyjemniejszym miejscem pracy, należy wyjść poza cztery ściany, w których pracownicy zazwyczaj spędzają czas, i skupić się na przerwach.

Ważne jest, aby pracownicy regularnie robili sobie przerwy. Łatwo jest założyć, że regularne przerwy zmniejszają ilość wykonywanej pracy, ale jest wręcz przeciwnie - regularne przerwy zwiększają wydajność i poziom koncentracji.

Twoi pracownicy potrzebują jednak wygodnego miejsca, w którym mogliby spędzać przerwy, z dala od swoich zwykłych biurek. Radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy jest wystarczająco trudne, ale jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc jest zaprojektowanie całej przestrzeni w sposób, który skupia się na wygodzie i wsparciu.

Każde biuro potrzebuje miejsca na przerwę. Miejsca te pozwalają pracownikom udać się tam w czasie przerw, czy to na kawę, czy na lunch, a nawet wtedy, gdy czują, że potrzebują tylko pięciu minut przerwy w czasie wzmożonego stresu.

Aby pomóc Ci w zaprojektowaniu najlepszych stref przerw dla Twoich pracowników, spójrzmy na kilka do's i don'ts projektowania stref przerw.

Do's

  • Przemyśl schemat kolorów - Psychologia kolorów jest bardzo ważna, więc zawsze upewnij się, że unikasz kolorów, które mogłyby zwiększyć stres lub niepokój, a zamiast tego wybierasz kolory uspokajające. Mówimy tu o naturalnych odcieniach, takich jak zielony, niebieski, żółty czy nawet beżowy.
  • Spraw, aby różniły się od reszty biura - Ważne jest, aby strefy przerw były urządzone w zupełnie inny sposób niż reszta współczesnego środowiska biurowego. Oznacza to, że kiedy pracownicy tam idą, czują, że dosłownie dostają całkowitą przerwę, a nie kontynuację tego samego.
  • Czy skupić się na komfort - Sofy biurowe, krzesła wanny, kabiny, to wszystko są dobre opcje dla obszarów przerw. Chcesz, aby Twoi pracownicy byli w stanie zrelaksować się, gdy idą do tej przestrzeni, więc komfort jest kluczowy.

Wady

  • Nie rób jej zbyt biur owej - Wspomnieliśmy już o tym, aby była zupełnie inna niż reszta przestrzeni, ale należy się upewnić, że nie jest zaprojektowana w sposób typowo biurowy. Oznacza to, że należy unikać biurek i krzeseł, a zamiast tego wybrać wygodne meble, o których wspominaliśmy w ostatnim punkcie "do".
  • Nie odcinaj się od naturalnego światła - Twoja przestrzeń do odpoczynku musi być jasna, aby poprawić nastrój i pozwolić pracownikom na relaks. Oznacza to otwieranie okien i oczyszczanie przestrzeni okiennych. Jasna kolorystyka pomoże również w tym aspekcie.
  • Nie zapominaj o zdrowych przekąskach i wodzie - świetnym pomysłem jest oferowanie zdrowych przekąsek w miejscach przerw w pracy, takich jak owoce, i oczywiście posiadanie pod ręką świeżej wody. Dzięki temu Twoi pracownicy będą mogli całkowicie oderwać się od pracy, a jednocześnie skupić się na zdrowiu.

Stosuj się do tych zaleceń, a będziesz w stanie stworzyć strefę przerw, która bardziej niż pasuje do rachunku dla Twoich pracowników. Możliwość udania się w ciche i wygodne miejsce jest idealna do odreagowania stresu i nawet jeśli Twoi pracownicy chcą po prostu pójść gdzieś na kawę w spokoju, ta przestrzeń będzie bardziej niż pasuje do rachunku.